EL DEĞİŞTİREN BAŞKANLIKLAR

31 Mart Yerel Seçimlerinde, Düzce’nin bazı ilçe ve bir beldesinde, belediye başkanlıkları el değiştirdi. Aynı şey belediye meclislerinde ve il genel meclisinde de yaşandı.

EL DEĞİŞTİREN BAŞKANLIKLAR
3.04.2024 - 11:40
Kaynak: Haber Merkezi

Düzce merkezde, Dr. Faruk Özlü oylarını bir miktar daha artırarak Ak Partiye zafer yaşattı.  Düzce’nin en büyük ilçesi Akçakoca ise yine eskiye döndü ve CHP adayı Fikret Albayrak ikinci kez başkan seçildi.  

Düzce ilinin en büyük  ve en yoğun seçmenin var olduğu  Akçakoca’da  bir dönem MHP’li başkan olan Okan Yanmaz,  31 Mart seçimlerinde koltuğunu Fikret Albayrak’a bırakarak partisine yenilgi aldırdı.  Bu İlçemizde anketlerden eski belediye başkanı  Cüneyt Yemenici çıkmasına rağmen Osman Cumhur'u aday gösteren AK Parti, seçimi az farkla olsa kaybetti.

Gölyaka ilçesinde ise AK Partili Yakup Demircan, koltuğunu Milliyetçi Hareket Partisi adayı Muzaffer Coşkun’a çok az farkı ile teslim etti. Bu ilçede, önce İyi Parti'den aday olan, daha sonra çekilerek Yeniden Refah Partisi'ne geçen Bekir Akbulut ise üçüncü olarak seçimi tamamladı. 

Kaynaşlı ilçesinde de Akçakoca gibi bir siyasi dönüş yaşandı.  Eski belediye başkanı Efdal Altundal,  Milliyetçi Hareket Partisi'nden aday oldu. Seçim de, mevcut başkan Birol Şahin’den koltuğu devir aldı. Efdal Altundal bu başarısı ise hem MHP’ye Kaynaşlı’yı geri aldırmış oldu hem de 2. Kez başkanlık koltuğunu teslim almış oldu.

Yığılca ilçesinde ise bir önceki dönem belediyeyi, MHP’ye kaptıran AK Parti, genç adayı Selami Savaş ile seçimi kazandı. Selami Savaş, koltuğu bir kez daha partisi tarafından aday gösterilmeyen MHP’li Rasim Çam’dan devir almaya hazırlanıyor.

Çilimli ilçesinde aday değişti, ama belediye yine AK Parti'de kaldı. Muhsin Yavuz’un yerine yardımcısı Yılmaz Yıldız’ı belediye başkan aday gösteren AK Parti, seçimi ve belediyeyi başka partilere kaptırmayarak bir başarı elde etti.

Gümüşova ilçesinde ise AK Parti'den MHP geçen ve bir önceki dönem belediye başkanı Muharrem Tozan’ın yerine aday gösterilen Kenan Sübekci, yüksek oy farkı ile rakiplerini geride bırakarak 31 Mart seçiminde zafer elde etti.

Cumayeri halkı bir kez daha MHP dedi. MHP,  Cumayeri ilçesinde Mustafa Koloğlu ile tekrar seçimi kazanmanın sevincini yaşıyor.  Koloğlu, bu ilçede Ak Parti’den bir kez daha aday gösterilen Recep Tuna’yı geçerek koltuğunu bir kez daha korumuş oldu.

Beyköy’de ise Osman Kılıç devri, 31 Mart Yerel Seçimlerinde sona erdi. Beyköy’de tekrar AK Parti'den Osman Kılıç, rakibi MHP’li Fatih Ocak’a sandıkta yenildi ve yıllar sonra koltuğa veda etmeye hazırlanıyor.

Boğaziçi’nde ise bir şey değişmedi ve AK Partiden bir kez daha aday gösterilen İbrahim Ercan güven tazeleyerek tekrar başkan seçilmiş oldu.

Bu tabloya göre AK Parti; Düzce, Yığılca,  Çilimli ve Boğaziçi belediyelerini kazanarak seçimi tamamladı.  MHP ise böylece, Akçakoca’yı ve Yığılca’yı kaybederken; Kaynaşlı, Gölyaka, Cumayeri, Gümüşova ve Beyköy’ü kazanmış oldu. CHP ise Akçakoca ile teselli buldu. İYİ Parti ve YRP bu seçimde umduğunu bulamadı.


Editör: C. Deviren

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.