PEKİ GİDİŞAT NEDİR?

İstanbul ve Ankara’nın ortasında merkez bir konumda olan Düzce birçok doğal ve kültürel zenginliğe sahiptir. Peki hem bu kadar güzel konumda olup hem her yönden zengin bir coğrafyaya sahip Düzce’de Turizm verileri neden bu kadar geride? Düzce turizmini kimler bu kadar yönetti?

PEKİ GİDİŞAT NEDİR?
15.06.2023 - 13:22
Kaynak: Özel Haber

Turizm verileri, bölgenin bu sektörde Türkiye ortalamasının altında değerlere sahip olduğunu göstermektedir.

Düzce, iklimi, zengin doğal kaynakları, bozulmamış çevresi, zengin tarihi ve kültürel varlıkları, yerel yaşam tarzı ve gelenekleri, coğrafi konumu nedeniyle ana pazarlara yakınlığı, bir üniversite kenti oluşu, genç ve dinamik nüfusu, alternatif turizme uygunluğu ve dört mevsim turizm imkanları ile bölgenin turist çeken merkezlerindendir.

 

ÖZCAN BUDAK  DÜZCE TURİZMİNİN YÜKSELİŞİ ‘’ MAVİ DÖNEM’’

Düzce depremi sonrası kurulan İl Kültür ve Turizm müdürlüğünde ‘Kurucu Müdür’ olma vasfıyla tam 19 yıl müdürlük yapan, Düzce bürokrasisinde ve Düzce Turizminde kalıcı izler bırakan Özcan Budak Düzce turizmini en iyi yöneten isim kuşkusuz, Özcan Budak yaptığı bir konuşmasına şunları söylemişti;

“Belki turizm ve kültür deyince başka şeyler anlaşılabilir. Aslında turizm ve kültür bir aktarımdır. Yaşayan her canlı kültür turizminin bir parçasıdır. Turizm evrenseldir. Bu yüzden geleceğin sporcuları ve turizmcileriyle beraber olmaktan mutluluk duyuyorum”

Düzce’nin bir doğal cennet olduğunu vurgulayan Budak, “Doğayla tarih Düzce’de buluştu ‘Tabiat Cenneti Düzce Her şey Var Gönlünüzce’ sloganımızdır. Diyerek geniş bir vizyon ile Düze Turizmini yönetmişti.

 

RESUL TAŞTAN DÖNEMİ ERKEN BİTTİ GERİLEME SİNYALLERİ ’’GRİ DÖNEM’’

Kurucu Müdür Özcan Budak sonrası bir umutla yönetime gelen Resul Taştan görevde kaldığı bir buçuk senelik kısa dilimde taktir toplayacak hiçbir bir iş yapamaması ve Özcan Budak dönemi   yükselen turizm istatistiğini kırıp düşürümeye başlayan ilk yönetim olma özelliğini taşıyor.

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Resul Taştan, Düzce Valiliği tarafından yapılan soruşturma kapsamında açığa alındı.

 

SABAHADDİN PARLAK DÜZCE TURİZMİNİN ÇÖKÜŞÜ ‘’KARA DÖNEM’’

Gerilime dönemine giren Düzce turizmi bulunduğu buhrandan çıkmaya çalışırken daha da dibe batması ‘’Kara Dönem’’ diye adlandırdığımız Sabahaddin Parlak dönemidir. Hiçbir olumlu bir icraatına ulaşamıyorken, görevden alınma hususu ön plana çıkıyor. Son iki Turizm Müdürünün görevden alınarak değişimin yaşanması ayrı bir konuyken aslında çok önemli bir şeyi göstermekte olan bir durum...

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Sabahattin Parlak, eşine şiddet uyguladığı için uzaklaştırma cezası aldı. Valilik, Sabahaddin Parlak'ı görevden aldı.

Sabahaddin Parlak sonrası bu göreve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Düzce Kültür ve Turizm Müdürü olarak İlknur Aynan görevlendirildi. Şuan için kendisinden çok olumlu bir ilerleme göremesek de, yeterliliği çaba ve gayretliliği ile Düzce’yi Mavi Dönemlere geri döndürebilecek mi takip edeceğiz.


Editör: A. Durmaz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.