“ SEÇMEN’DEN HER PARTİYE İKAZ VAR”

 “ SEÇMEN’DEN HER PARTİYE İKAZ VAR”
2.04.2024 - 15:41
Kaynak: Haber Merkezi

31 Mart  2024 Yerel Seçimlerinden sonra Düzce Belediye Meclisinde isimler ve sayısal durum değişti.   5 yıl daha Düzce halkının teveccühünü alan sayın Dr. Faruk Özlü’ye ve seçilen tüm üyelere başarılar dileyerek söze başlayalım. Bir önceki dönemde, Ak Partili üyelerin çoğunlukta olduğu bir belediye meclisi oluştu. 7 MHP üyesi. 4 İyi Parti üyesi ve 3’de CHP üyesi  5 yıl görev yaptı.

31 Mart 2024  Yerel Seçiminden sonra,  baraja takılan MHP, meclise üye veremedi. Aynı durumu İyi Partide yaşadı ve meclise üye temsilci gönderemedi.  Burada isimlerini ikisi değişse de, CHP meclise yine üç üye sokarak,  yerinde saymış oldu.

MHP ve İyi Partinin üye olarak girmediği belediye meclisine ilk defa Yeniden Refah Partisi üyeleri girmiş oldu. Hem de ikinci parti olarak yerini alacak Yeniden Refahlı üyeler.

Bu tablo, yakinen  basın mensubu olarak takip ettiğim Sayın Selahattin Olcar ve bir sonraki belediye başkanı merhum Süleyman Kuyumcu, akabinde, Sayın Ruhi Kurnaz ,Mehmet Keleş, İsmail Bayram başkanlığındaki meclise taşıdı, beni.

 O devirlerde, Anavatan Partisi, iktidar olması ile üyesi fazla olmasına rağmen Doğru Yol Partisi, Sosyal Demokrat Halkçı Parti ve MHP üyeler  meclislerde  yer aldı.

Merhum Süleyman Kuyumcu döneminde de  çoğunluk DYP olsa da  bazı partilerin üyeleri meclise girdi.

Ruhi Kurnaz’ın başkanlığı döneminde sayısal üstünlük Refah Partisine geçti. Ancak yine ANAP, DYP, SHP Ve MHP’li üyeler  mecliste yer aldı.  Sayın Ruhi Kurnaz’ın ikinci döneminde de pek tablo değişmedi. Ruhi Kurnaz’ın ikinci döneminde,  ANAVATAN Partisi , DYP ve MHP’li üyeler meclisteydi. Bir tek, SHP (CHP) meclise giremedi.

 

Adalet ve Kalkınma Partisi,Mehmet Keleş  ile seçime girdiğinde de ismi değişerek  Saadet (SP) olan bu partinin üyeler parti değiştirdi. Ve  Sadet Partili bu isimler Ak Partili oldu. Böylece  meclisinin tamamı Ak Partili üyelerden oluştu. Yani, o zamanki Sadet Partisi  ve CHP artık mecliste yer almadı. 

Sayın İsmail Bayram döneminde Ak Parti çoğunlukta olmasına rağmen MHP ikinci parti durumundaydı. 

Sayın Mehmet Keleş’in son döneminde MHP, ikinci parti   durumundaydı. Yani, Sadet Partisi  ve CHP, mecliste yer alamadı. Sayın Faruk Özlü’nün ilk  döneminde ise ortak liste ile seçime giren, iyi Parti ve CHP, 7 üye ile mecliste yer aldı. MHP 7 üye ile mecliste ikinci parti oldu.

Şimdi diyorum ki ;nereden,  nereye .Son seçimde yıllar  sonra, Milli Görüşcü ve eski Sadet Partililerin bir araya geldiği Yeniden Refah Partisi belediye meclisinde. Yine uzun süre meclise üye veremeyen CHP  2. Dönem mecliste.   Bu dönem artık, İyi Parti ve MHP belediye meclisinde yer almayacaklar.  Bu şartlarda belediye meclisine üye veremeyen, MHP- İyi Parti  ve  SP  bu tabloyu masaya yatırmalılar. Yine üç meclis üyesinden fazla meclis üyeliğinin üstüne çıkamayan CHP’de bu işten pay çıkarmalı.

Ak Partiye gelince, %40.18 bence büyük bir zafer değil.  Benim tespitim de  birkaç önemli nedeni  var.  Bunlardan biri ise  eski belediye meclis üyeleri,  5 yıllık dönemde sahada ve halkın içinde pek olmadığıydı.  Her şeyi başkan Faruk Özlü üstlendi.    Ak Partide aynı şeyler ,5  yıl daha devam ederse,  belediye meclisindeki çoğunluk geriye döner ve, ya YRP, yada CHP üstünlüğü ele geçirir.

Çünkü, “Tarih tekerrürden ibaret” derler.  Ben sizlere bir siyasi tarih turu attırıp, “Nereden nereye” diyerek kulak çınlaması yaşatmaya çalıştım.

Kendinize iyi bakın…

 


Editör: N. Şen

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.