DÜZCE'DE İKİ 'KÖY' REFERANDUM İLE 'MAHALLE' OLDU!

Düzce'nin Gölyaka ilçesine bağlı İçmeler ve Yazlık köyleri, son referandum sonuçlarına göre mahalle statüsüne taşındı. Bu önemli değişiklik, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamayla duyuruldu.

DÜZCE'DE İKİ 'KÖY' REFERANDUM İLE 'MAHALLE' OLDU!
3.10.2023 - 10:00
Kaynak: Haber Merkezi

Gölyaka İlçe Seçim Kurulu tarafından yürütülen Halk Oylaması sonuçlarına göre, İçmeler köyü 580 seçmenden 270'inin "evet" oyu ile, 161'inin "hayır" oyuyla mahalle statüsüne geçme kararı aldı. Aynı referandumda Yazlık köyü de 266 seçmenden 132'sinin "evet", 80'inin "hayır" oyu ile aynı statüye kavuştu.

Bu değişikliğin temeli, köy muhtarlarının Aralık 2022'de yaptığı başvuru üzerine atıldı. Ancak dikkat çeken bir nokta, referandum sonuçlarının katılım oranına bağlı olarak belirlendiği oldu. Bakanlık talimatlarına göre, sadece seçmenlerin yarısından fazlasının "evet" oyu vermesi değil, oy kullanmış olanların yarısından fazlasının "evet" oyu vermesi gerekiyordu. Bu kritere uygun olarak, İçmeler ve Yazlık köyleri artık mahalle statüsünde yer alıyor.

Gölyaka Belediyesi meclisinin aldığı kararla bu değişiklik resmiyet kazandı. İçmeler ve Yazlık mahallelerinin statü değişikliği, bölgedeki yerel yönetim dinamiklerini etkileyebilir. Her iki mahalle de bu geçişle birlikte belediye hizmetlerine daha yakın bir erişim sağlama potansiyeli taşıyor.


Editör: C. Deviren

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.