Cedidiye Cami kumlama tekniği ile temizlenecek

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün kentin tarihine uygun şekilde yeniden inşa edilmesine öncülük ettiği Cedidiye Kent Meydanı Projesi’nde önemli bir etabı oluşturan Cedidiye Cami restorasyon çalışmaları başladı.

  Cedidiye Cami kumlama tekniği ile temizlenecek
17.08.2023 - 13:14
Kaynak: Haber Merkezi

 Başkan Faruk Özlü’nün vizyon projelerinden biri olan Cedidiye Kent Meydanı Projesi bir yandan sona yaklaşırken aynı noktada bölgenin tarihi hafızası olan Cedidiye Cami’nin de restore edilmesi için çalışmalar başladı. Daha önce Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak projenin yaşanan depremler nedeniyle ertelenmesi dolayısıyla Başkan Faruk Özlü, inisiyatif kullanarak Akçakocalı İş İnsanı Burhan Özdemir ile protokol imzalamış, cami ve minarelerinin yenilenmesi için önemli bir adım atmıştı.

 Cami dış cephesinin doğal ve değerli taşlardan oluşması dolayısıyla tarihi yapıların yenilenmesinde yaygın yöntem olarak kullanılan ‘kumlama tekniği’ ile temizlik yapılması için cami çevresine iskeleler kuruldu. Hassas şekilde yürütülecek temizlik işleminin ardından sac malzemeden inşa edilen minarelerin yıkılarak cami yapı malzemesine uygun şekilde yeniden inşa edilmesi için çalışmalar en kısa süre içinde başlatılacak.

 17 Ağustos 1999 depreminde ağır hasar alan cami ile sacdan inşa edilen minarelerin aynı şekilde günümüze kadar gelmesi, bu sebeple bir an önce yenilenmesi beklenen caminin karakterine yakışır minareler ve cami kumlama çalışmaları manidar bir tarihte; 17 Ağustos depreminin 24. yılında başladı. Vatandaşların memnuniyetle karşıladığı çalışmaların mümkün olan en kısa sürede bitirilmesi planlanıyor.


Editör: A. Durmaz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.