Konuralp pirincini tarlada inceledi

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun Düzce ilinde Coğrafi İşaret almış 14 üründen biri olan tarihi 1800'lü yıllara dayanmış Konuralp Pirinci üretim alanlarını inceledi.

 Konuralp pirincini tarlada inceledi
14.08.2023 - 10:11
Kaynak: Haber Merkezi

 Halk dilinde kasaba pirinci olarak anılan Konuralp Pirincinin tarihi 1800'lü yıllara dayanmakta. “Osmanlı Saray Mutfağının Pirinci" olarak adlandırılan Konuralp Pirinci, zamanının vazgeçilmez lezzet kaynaklarından biri olarak varlığını bugüne kadar sürdürmüş.  Sertifikalı çeltik tohumu kullanılarak yaklaşık 2000 da alanda yetiştiriciliği yapılan Konuralp Pirinci üretim alanlarını ve İl Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi iş birliğinde kurulan çeltik kurutma tesisini inceleyen Esra Uzun, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Gülden Ak ve çeltik üreticileri temsilcisi Halil Yılmaz eşlik etti.

 Çeltik üreticileri temsilcisinden konuyla bilgi alan İl Müdürü Esra Uzun bereketli bir üretim sezonu olması temennisinde bulundu.


Editör: A. Durmaz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.