Dr. Yılmaz’dan sel sonrası önemli uyarı

Düzce'de hafta sonu sağanak yağış sonrası meydana gelen selde mağdur olurken Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz sel sonrası yapılması gerekenlerle ilgili olarak uyarılarda bulundu.

 Dr. Yılmaz’dan sel sonrası önemli uyarı
13.07.2023 - 10:31
Kaynak: Haber Merkezi

Düzce, Cumartesi ve Pazar günü sağanak yağışın etkisinde kaldı. Yağışlar sonrası ilin büyük kesiminde meydana gelen selde yüzlerce insan büyük mağduriyet yaşadı. Sel sonrası yapılması gerekenleri ise Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz açıkladı. 

 Yılmaz “İlimizde ve bölgemizde mevsim değişimlerinde sel ve su taşkınları ile karşılaşılabilmektedir. Sel suları ve su taşkınlarının etkisi ile içme ve kullanma suyu şebekesi ile kanalizasyon sistemlerinde arızalar meydana gelebilmekte, yağmurlar nedeniyle de çevre kirlilik yüzeysel su kaynaklarına taşınabilmekte ve yeterli koruma önlemi alınmayan kaynak, kaptaj ve keson kuyuların kirlenebilmesi söz konusu olabilmektedir. Toplum sağlığının korunması, sel ve benzeri olağanüstü hallerde su kesintilerinin herhangi bir sağlık sorununa yol açmaması ve salgınların yaşanmaması için vatandaşlarımızca alınması gereken tedbirler ve dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Su kesintisi yaşanması veya temiz suya erişimin mümkün olmaması durumlarında, kesinti sonrasında şebeke suyu içme maksatlı olarak kullanılacak ise su berraklaşıncaya kadar 3-5 dakika akıtılmalı ve tercihen kaynatılıp soğutularak kullanılmalıdır” dedi,


Editör: A. Durmaz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.