DÜZCE HAVA KİRLİLİĞİNDE BU SENE KAÇINCI OLACAK?

Düzce Hava kirliğinde geçen sene Avrupa’da en kirli şehirlerarasında yapılan araştırmalarda beşinci olmuştu. Havaların soğumaya başladığı bugünlerde Düzce’de ne olacak merak konusu oldu.

DÜZCE HAVA KİRLİLİĞİNDE  BU SENE KAÇINCI OLACAK?
16.11.2023 - 11:30
Kaynak: Haber Merkezi

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü geçen sene hava kirliliği için çok çaba sarf etti; hatta çevre şehircilikten hava kirliliğini ölçen cihazı Düzce’ye getirterek Düzce’nin çeşitli yerlerinde ölçümler yaptırmıştı. Bu yıl bakalım hava kirliliğinde kaçıncı olacağız!

Geçen sene 117 ülkede, 6 bin 476 kentin incelendiği rapora göre; Düzce, Avrupa'da hava kirliliği oranının en yüksek olduğu 5'inci il gösterilmişti.

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Taşpınar, Düzce'nin topoğrafyası ve meteorolojik parametrelerinin hava kirliliğine müsait olduğunu belirtti.

Düzce'nin Bolu Dağı eteklerinde bir il olduğunu söyleyen Taşpınar, "Topoğrafya olarak etrafı dağlık, ortası bir düz ova, vadi şeklinde bir il... Dolayısıyla Düzce merkezi, merkezden etrafa doğru yükselen bir topoğrafyaya sahip. Kirleticilerin dağılması engellenmiş ve meteorolojik olarak rüzgarların esme frekansları çok kısıtlı olduğu için Düzce'de hava kirliliği dağılmıyor" dedi.

“HAVA KİRLİLİĞİNİ DAĞITMASI GEREKEN RÜZGARLAR ÇOK AZ”

Hava kirliliğini seyreltecek rüzgarların, Düzce'de çok az olduğunu söyleyen Taşpınar, "Düzce'deki hava kirliliğini dağıtması gereken, seyreltmesi gereken rüzgarlar, Düzce'de çok az. Düzce'nin ortalama rüzgar hızı, yıllık olarak 1,2 metre bölü saniye. Bu da çok düşük" diye konuştu.

Taşpınar, Düzce'deki hava kirliliği sebeplerini şöyle sıraladı:

-Düzce'de, dünyada normal olarak gerçekleşen ısıl terslenme çok oluyor. Düzce'de de bu oluyor. Bu olayla birlikte kirleticiler, şehrin üzerine bir kapak gibi duruyor, bekliyor.

-Kirleticiler, sürekli yüksek konsantrasyonlarda seyrediyor. Bu kirleticilerin en önemlisi partikül madde.

-Düzce'de hala kömür kullanımı var. Çeşitli endüstriyel tesisler var ki son yıllarda Düzce, yatırım aldığı için bunların sayısı ve türleri de artıyor. Baktığınız zaman Düzce'de yerleşimden kaynaklanan bir yakıt kullanımı var. Bir de endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan bir hava kirliliği var.

"DÜZCE'DE HAVA KİRLİLİĞİ KAÇINILMAZ"

Taşpınar, "Düzce, İstanbul-Ankara güzergahında ulaşım güzergahı. Ayrıca buradan Karadeniz'e Akçakoca üzerinden giden bir ulaşım güzergahı var. Dolayısıyla çok ciddi taşıt trafiği yükü, kış döneminde bariz ortaya çıkan kentsel yaşamdan kaynaklanan, ısıtma amaçlı yakıt ve endüstriyel yakıtlar. Bunların hepsini kattığımız zaman Düzce'de hava kirliliği kaçınılmaz" dedi.

"ULAŞIMDA ELEKTRİKLİ ARAÇLAR KULLANILABİLİR"

Taşpınar, yapılacak bazı çalışmalarla kirliliğin önüne geçilebileceğini de kaydederek, "Düzce merkeze, insanların soluduğu bu havaya bu emisyonları katmayacak bir düzenleme, yani ulaşımda bir düzenleme yapılabilir. Düzce şehir içinde belki tamamen toplu ulaşımda elektrikli araçlar kullanılabilir" sözlerini kullandı.

Kirliliğin önlenmesi için çeşitli fabrikaların da şehir dışına alınması gerektiğini belirten Taşpınar, "Endüstriyi, çeşitli fabrikaları şehrin dışına almamız gerekiyor. Fabrikaların izlenmesi gerekiyor. Bu da çok önemli bir şey. Belli kapasitedeki fabrikalara izleme sistemleri yerleştirilmeli. Çünkü bunlar partikül filtrelerini, gaz filtrelerini 1 saat çalıştırmasa inanılmaz bir emisyon atmosfere veriliyor. Bunlar Düzce içerisinde insanların soluyacağı şekilde üzerine çökebilir ve biz bunları solumak zorunda kalırız" dedi.


Editör: T. Öztürk

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.