Cemiyetten Engelliler Haftası mesajı

Düzce Gazeteciler Cemiyeti tarafından 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle mesaj yayınlandı. Yayınlanan mesajda engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştıracak çalışmaların artarak devam etmesi gerektiği vurgulanırken, her engelsiz bireyin de bir engelli adayı olduğu hatırlatıldı.

 Cemiyetten Engelliler Haftası mesajı
10.05.2023 - 11:16
Kaynak: Haber Merkezi

Düzce Gazeteciler Cemiyeti tarafından 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınlandı.

Cemiyet Yönetim Kurulu üyeleri adına açıklama yapan Başkan İslam Keleş, engelli bireylerin toplumda ve sosyal hayatta daha fazla yer alması için yapılan çalışmalara yenilerinin eklenmesi gerektiğine dikkat çekerek “Engelli olmak kişinin tercihi değildir ve engelli olmayan bireylerde birer engelli adayıdır. Bunun bilincinde olarak, öncelikle kişiyi engelli konumuna getirecek nedenlerin önlenmesi için gereken tedbirlerin alınması gerekmektedir. İdarecilerin, STK’ların ve gönüllülerin engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştıracak, onları üretime dâhil ederek toplumda aktif rol üstlendirecek çalışmalar yapması gerekmektedir. Engellilik yalnızca engellilerin karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren bir konudur. Engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırmak, kimseye muhtaç olmadan bağımsız olarak kendi başlarına yaşayabilmelerini, üretken insan durumuna getirilerek, yaşam düzeylerini gelişen dünya şartlarına göre biçimlendirmek, ihtiyaçlarını iyi anlamak ve onlara mevcut şartlar içinde en iyi ortamları hazırlamak ve onlara iş imkânı sağlamak her kurum, kuruluş, siyasi iradenin öncelikleri arasında yer almalıdır. Devletimizin, kurumlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın ve gönüllü vatandaşlarımızın iş birliğiyle engellilerimizin temel hak ve hürriyetlerden en iyi şekilde yararlanabilmelerine, yaşam standartlarının yükseltilmesine ve sosyal yaşama katılabilmelerine imkân sağlanması konusunda pek çok çalışma yapılmış ve önemli ilerlemeler sağlanmıştır. Yapılan çalışmaların daha ileriye gitmesi ve engelli bireylerin toplumun ve sosyal hayatın vazgeçilmez unsuru olduklarını unutmayacağımızı bir kez daha hatırlatarak 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'nın, engelli vatandaşlarımızın sorunlarına yönelik toplumsal duyarlılığı güçlendirmesini diliyor, engellilerimize ve ailelerine sağlıklı, mutlu, huzurlu ve engelsiz bir yaşam diliyorum” dedi.


Editör: Ç. Resuloğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.