DÜZCE'DE TURİZM DİBE VURDU

Türkiye tarihi, iklimi, mimarisi eşsiz coğrafyasıyla her açıdan bir turizm cennetidir. Her bölgesinin kendine has dokusu yapısı aroması ve kültürel miras ve zenginleriyle Türkiye dünyada sayılı ülkeler arasında önemli bir yer tutarken yabancı turistlerinde her zaman vazgeçilmez ziyaret rotalarından olmuştur. Peki son zamanlarda bu kültürel miras ve zenginlik nasıl yönetiliyor yerelden genele durumu nedir? Başarı ve istikrar sağlanabiliyor mu?

DÜZCE'DE TURİZM DİBE VURDU
8.06.2023 - 13:34
Kaynak: Özel Haber
7

Türkiye tarihi, iklimi, mimarisi eşsiz coğrafyasıyla her açıdan bir turizm cennetidir. Her bölgesinin kendine has dokusu yapısı aroması ve kültürel miras ve zenginleriyle Türkiye dünyada sayılı ülkeler arasında önemli bir yer tutarken yabancı turistlerinde her zaman vazgeçilmez ziyaret rotalarından olmuştur.Bu konum ve binlerce yıllık miras ülkemiz için hem kültürel hem de ekonomik bir öneme sahiptir. Bacasız sanayi tabirinden yola çıkarak turizmin bir ülkenin kalkınmasında ki rolünün ne kadar büyük olduğuna değinebiliriz çünkü turizm ekonominin mihenk taşlarından biridir.

Bir bütün olarak herhangi bir alanda başarılı olmanın istikrarı sürdürmenin yegâne ve ilk vazgeçilmezi bölgesel olarak bu alanlarda ki yatırım ve gelişimlerdir. Bir zinciri oluşturan halkaların biri zayıf kaldığında zincirin gücünün kaybedip kırıldığını görürüz, işte bu yüzden her ili bir halka olarak gördüğümüzde bizim ilimizin bu zincirde ki yeri önemi ve sorumluluğun büyük olduğu anlamak çok zor olmaz.

Batı Karadeniz’in kültür tarih ve doğasıyla parlayan incisi Düzce...

Her ne kadar doğasından denizine tarihinden mimarisine kadar çok büyük bir zenginlik ve mirasın sahibi olan Düzce bu güzellerini tanıtabiliyor mu? Bu konuda bir gelişlim bir yükseliş yaşıyor mu? Ve en önemli soru Düzce’de turizm iyi yönetilebiliyor mu?

   Ne yazık ki her yönden bereketli bir İl’de Turizm o kadar kötü yönetiliyor ki her geçen gün önce ki yıllara göre turist sayısı düşmekle birlikte turizm geliride her geçen gün eriyor.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Düzce’de 2014 den bu yana her yıl yerli ve yabancı turist sayısı düşmekte ve turizm geliri yükselen enflasyona karşı bile en düşük seviyeleri görmekte, peki kim yönetiyor bu turizmi bu halkayı kopma noktasına getiren sorumlular kim?

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Düzce Kültür ve Turizm Müdürü olarak görevlendirilen İlknur Aynan Düzce Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevini sürdürüyor.

Daha önce Kastamonu Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü ve Kastamonu Kalkınma Vakfı Genel Müdürlüğü görevini yapan İlknur Aynan’ın bu verilerden haberdar olduğu bir muamma…

 Düzce için şuan için ciddi bir atak ve kalkınma programı gerektiği aşikarken herhangi bir ciddi adımın atılmaması ya da şimdiye kadar böyle bir girişim ile ilgili herhangi bir proje tasarısının bile duyurulmaması eleştiri oklarını tamamen Kültür ve Turizm Müdürü İlknur Aynan’a çeviriyor. Bir umutla Düzce turizmin yükselişi kurtuluşu yönünde bir haber ya da proje ararken İlknur hanımın Kastamonu şapka müzesi ziyaretinden başka bir etkinliğe rastlayamamak trajikomik bir durum olsada Düzce gibi her açıdan harika bir coğrafyaya sahip olup ekonomisinde büyük payı olan Turizmin bu derece kötü yönetilmesi üzücü, hak ettiğinden uzak yeşillikler içinde kurak yaşatan Müdür ve yöneticiler vicdanları rahat makamlarında mutlular  mı?

 


Editör: B. Akkaya

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (7)

 • yorum
  yorum
  9.06.2023 11:07

  biraz insaf ataması yapılalı kaç gün olmuş ki bu yargıya varıyorsunuz bide istatistik yayınlamışsınız dünyanın yaşadığı pandemi ekononik darlıgın bu istatistikte Türkiye genelinde düşüş olduğunu bile bile insaf biraz yeni yöneticilere yeniliklere açık olmak gerekli

 • Bir anne
  Bir anne
  8.06.2023 17:47

  Çok doğru kalemine sağlık

 • Alperen Çağlayan
  Alperen Çağlayan
  8.06.2023 17:41

  Çok güzel bi haber olmuş tebrikler

 • Furkan DÜZENLİ
  Furkan DÜZENLİ
  8.06.2023 17:40

  BEN ANLAMIYORUM BİZ BU ZENGİNLİKTE DOĞDUK DEĞERLERMİZİN KIYMETİNİ BİLMİYORUZ ÇOK GÜZEL KONUYA DEĞİNDİNİZ AĞZINIZA SAĞLIK

 • Huzur
  Huzur
  8.06.2023 17:37

  Çok doğru

 • Samyeli
  Samyeli
  8.06.2023 17:34

  Gerceklik payı yuksek doru buldum

 • Taner KURT
  Taner KURT
  8.06.2023 17:32

  Ewt gerçekten güzel konulara resmen tuz bastı bu vatanın her karışı güzelliklerle dolu bizde bu güzelliklerin değerini bilip bunları gelecek nesile bu bilinci aktarmamız gerekiyor