HATAY SAMANDAĞ'A KARADENIZ STK'LARDAN 176 PREFABRIK EV DEPREMZEDELERIN YÜZÜ GÜLDÜ

Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları KASTOB, Hatay Samandağ'da 176 Adet Prefabrik Evi Törenle Teslim Etti.

HATAY SAMANDAĞ'A KARADENIZ STK'LARDAN 176 PREFABRIK EV DEPREMZEDELERIN YÜZÜ GÜLDÜ
11.10.2023 - 16:59
Kaynak: Haber Merkezi

Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (KASTOB), Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerin sonuçlarıyla sarsılan Hatay'ın Samandağ ilçesinde, depremzedelere yardım amacıyla muhteşem bir açılışa imza atıldı.

30 metrekarelik 176 prefabrik yapı ve sosyal alan bir araya gelerek "Sivil Toplum Köyü", resmi açılışını büyük bir coşku ve dayanışma içinde gerçekleştirdi.
Karadeniz'de bulunan tüm illerin, Artvin'den, Düzce ve Zonguldak'a kadar yapılan etkinlikteki büyük desteği görüldü. Karadeniz halkının her türlü ülke zorluğunda en önde koşan ve asla geri planda durmayacakları konusundaki kararlılığından bahsedildi.

Genel Başkanı Nevzat Duyar, 176 prefabrik yapının bulunduğu ve manzarası tam deniz karşısında olan, Deniz Mahallesi'ndeki açılış töreninde yaptığı konuşmada, depremzedelerin yanında olmak ve diğer sivil toplum Kuruluşlarına ilham vermek amacıyla Sivil Toplum Köyü'nü hayata geçirdiklerini ifade etti. Duyar, depremzedelerin kış mevsiminde sıcak ve güvenli bir yuvaya kavuşacak olmalarının mutlu olduklarını belirtti ve deprem bölgesinde yardım güçlerinin devam edeceğini vurguladı. 2023-2024 yılı eğitim döneminde Prefabrik Evlerden öğretmenlerin yararlanacağı söylendi.

Depremzedeler ile yapılan röportajlarda duygu ve düşünceleri sorulan Hasret Tarhana ise  "Kışa giriyoruz. Prefabriklerin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bu kışı bir nebze de olsa sıcak ve güvenli bir yerde geçireceğiz." şeklinde konuştu.

Açılış töreninin ardından Samandağ'da arama kurtarmaya katılan Zonguldak Madenciler Korosu, duygusal bir atmosferde konser verdi. Zonguldak'ta madenciler, Hatay Samandağ'daki depremzedelerin enkaz altından kurtarılmasına büyük katkı sağlamıştı. Bu özel etkinlikte kurtaran madenciler ve kurtarılan kadınların bir arada geldiği ve sıcak bir dayanışma örneği sergilediler. Havanın sıcaklığı ve heyecan dolu bir atmosfer etkisine ayrı bir anlam kattı.

Ayrıca, Sivil Toplum Köyü'nün büyüklüğü ve modernliği, bölgedeki depremzedelere sunulan büyük rahatlık ve yaşam özgürlüğü yansıtılıyor. KASTOB'un bu projesi, sivil halkın gücünü ve yardımseverliğini vurguluyor ve Türkiye'nin dört bir yanındaki insanlara yardım elini uzatmaya devam ediyor. 

Düzce Dernekler Federasyonu Genel Başkanı, Karadeniz Konfederasyonu KASTOB Genel Başkan Yrd Faruk Çakmak ve Düzce STK Başkanları Elli Kişilik bir heyet Tören Alanında oluşacak Güvenlik nedeniyle Hatay Samandağ’a gidemediler.

FARUK ÇAKMAK
Düzce Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu DÜZDEF Genel Başkanı

Karadeniz Sibil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu KASTOB Genel Başkan Yrd.


Editör: N. Ölmez

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.