ALKOL VE SİGARAYA REKOR ZAM

Alkol ve sigaraya rekor zamın geleceği iddia edildi.

ALKOL VE SİGARAYA REKOR ZAM
20.10.2023 - 18:35
Kaynak: Haber Merkezi

Alkollü içkiler, tütün mamullerinin vergisinin katlanacağı iddia edildi. Haberi iktidara yakın gazeteci Naki Bakır verdi. Vergi zamlarının gerekçesi olarak ise bütçe açığının kapatılması ve kamu borcunun azaltılması gösteriliyor. Maliye Bakanlığı yetkilileri, vergi zamlarının ekonomik istikrar için kaçınılmaz olduğunu savunuyor. Ancak uzmanlar, vergi zamlarının ekonomiyi daha da daraltacağı ve tüketimi azaltacağı konusunda uyarıda bulunuyor. Dünya Gazetesi yazarı Naki Bakır; "2024’te vergi yükü ‘taban’a daha fazla yayılacak" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Naki Bakır, "2024'te Kim Ne Kadar Vergi Ödeyecek" tablosuna göre akaryakıt, motorlu taşıt alımları, alkollü içkiler, tütün mamulleri, kolalı gazozlar, dayanıklı tüketim mallarının vergisi katlanacak. Bu da vatandaşa zam olarak yansıyacak" ifadelerini kullandı.

Bakır, "Tabloya göre akaryakıt ürünlerindeki Özel Tüketim Vergisi'ndeki artış yüzde 129'u buluyor. Alkoldeki vergi artışı, yüzde 70'i, tütündeki vergi artışı ise yüzde 71.8'i buluyor" dedi.


Editör: N. Ölmez

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.