KONUT KREDİSİNDE DEVLET DESTEĞİ ŞART!

Müteahhitler Birliği Başkanı Hayrullah Şen, Düzce'deki konut fiyatları ile ilgili Konuralp Tv'ye özel açıklamalarda bulundu. “Düzce’de inşaat maliyetlerinin diğer illere göre yüksek olması daire fiyatlarınında satışlarına yansımaktadır.”

KONUT KREDİSİNDE DEVLET DESTEĞİ ŞART!
9.10.2023 - 17:49
Kaynak: Özel Haber

Hayrullah Şen, arsaların pahalı olması ve diğer illere göre Düzce’de beton ve işçilik fiyatlarınında yüksek olması, yapılacak inşaatların maliyetine ve dairelerin satışına da etki ettiğini belirtti. Şen, “%25 ile alınacak yeri %35 veya %50 ile alırsanız hem tüketiciyi, hem de bizleri zorlar.” açıklamasında bulundu.

Konut kredi faizleri çok yüksek, devlet desteği şart diyen Düzce Müteahhitler Birliği Başkanı Hayrullah Şen, “Bu şartlarda maaşlı insanların daire ve konut sahibi olması gerçekten çok zor, o yüzden de çok acil devlet destekli imar alanları açılmalı. Arsa üretilmeli. Arsa ürettikten sonra alım gücü çok daha kolaylaşır diye düşünüyorum.’’ dedi.

Şen, 3 sene önceye göre bu sene alınacak bir evin fiyatının en az 10 ila 13 kat arttığını, devlet destek vermediği sürece de fiyatların katlanarak artacağını söyledi. Şen, “Bu gidişle fiyatlar daha da artacaktır. Özellikle de kira meselesi. Farkındaysanız, asgari ücret alan bir vatandaşın on bin lira, on beş bin lira gibi bir kira parası verebilir mi? İşte buna çözüm bulmak lazım. Düzce’de kiralar aldı başını gidiyor. Bu yüzden devletin mutlaka konut kredilerinde destek vermesi lazım. Türkiye’de faizlerin çok yük olduğunu göz önünde bulundurursak, ilerleyen süreçte Müteahhitler yaptığı daireleri satamaz hale gelir ve piyasaların da kitlenmesine sebep olur. İnşaat sektöründe çok kalemler var ancak müteahhitler iş yapamazsa piyasalar hareketlenemez. Bu yüzden hükümet piyasaların rahatlaması için faizleri mutlaka düşürmeli. Çoğu müteahhit batma noktasına geldi Yaptığımız inşaatları satamıyoruz. Ben de Müteahhitler Birliği Başkanı olarak ben de zor durumda kalıyorum.” dedi


Editör: E. Ceren Deviren

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.