CUMHURİYET'İN 100. YILINDA PEYZAJ MİMARLIĞI PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından Cumhuriyetimizin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Cumhuriyet’in 100. Yılında Peyzaj Mimarlığı” adlı panel, Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

CUMHURİYET'İN 100.  YILINDA PEYZAJ MİMARLIĞI PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
27.10.2023 - 16:21
Kaynak: Haber Merkezi

Programa; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Öztürk, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Yasin Otuzoğlu, Düzce Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Uzun, Ankara Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Yılmaz, On Tasarım Kurucusu Dr. Oktan Nalbantoğlu ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Uzun; Nutuk’tan alıntı yaparak o dönemin şartlarından bahsetti. Öğrencilerin bu yolda Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek kıymetli bireyler olduğunu belirten Uzun, ülkenin kalkınmasında da önemli rol oynayacaklarının altını çizdi.

 

Moderatörlüğünü Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu’nun yapmış olduğu panelin ilk konuşmacısı Prof. Dr. Oğuz Yılmaz; “Türkiye’de Peyzaj Mimarlığının Gelişimi -Cumhuriyet Öncesi ve Sonrası” başlıklı sunumunda; Peyzaj Mimarlığı mesleğinin nerelerden doğduğundan, bu mesleğin kendini geliştirerek nasıl günümüze kadar geldiğinden bahsetti. Mesleğin kökeninin 1800’lü yıllara kadar uzandığını dile getiren Yılmaz, o dönemlere ait Peyzaj Mimarlığının temelini oluşturan binalardan da bahsedip günümüze kadar gelen konumundan söz etti.

 

Programın diğer konuşmacısı Dr. Oktan Nalbantoğlu; edindiği bilgi birikimleri ve deneyimleri ile meslek hayatına devam ettiğini söyleyerek mesleğin pratiğiyle birlikte kuramın da önemli olduğunu belirtti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk döneminde planlamada ilk önce Ankara’nın şehir tasarımının yapıldığını sözlerine ekleyen Dr. Oktan Nalbantoğlu, geçmişten bugüne Peyzaj Mimarlığı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Yasin Otuzoğlu ise “Peyzaj Mimarlığının Bugünü ve Geleceği” başlıklı sunumunda, Peyzaj Mimarlığı isminin kim tarafından konduğunu ve dünyadaki öncülerinden bahsetti. TMMOB Peyzaj Mimarlığı Odası kuruluşu hakkında konuklara bilgiler veren Otuzoğlu, günümüzde uluslararası sözleşmeler yayınlandıkça ve imzalandıkça peyzaj koruma, bakım, onarım, oluşturma süreçlerinin çok daha kıymetli olmaya başladığını dile getirdi. Gelecekte de iklim değişikliğiyle birlikte oluşacak sel, taşkın, ani hava olayları, orman yangınları gibi doğal afetler riskine karşı da Peyzaj Mimarlarının önemli rolü olduğuna dikkat çekti.

 

Programda Düzce Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencisi Seray Damla Ören ise, “Cumhuriyet’in 100. Yılında Öğrencinin Gözünden Peyzaj Mimarlığı” başlıklı sunumunda, öğrencilerin meslekten beklentilerini ifade etti.  

 

Programın son konuşmacısı olan Düzce Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Uzun “1970-2013 Yılları Peyzaj Mimarlığı Dergisi”  başlıklı sunumunda, Peyzaj Mimarlığı dergilerinin geçmişten günümüze serüvenini dile getirdi. 1968 yılında Peyzaj Mimarlığı bölümünün kurulduğunu ve iki yıl sonra ilk Peyzaj Mimarlığı dergisinin yayın hayatına başladığını belirten Uzun, 1970-2013 yılları arasında toplam 32 sayı yayınlandığını sözlerine ekledi.


Editör: N. Ölmez

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.