CUMHURİYET'İN 100. YILINDA GÖNÜL COĞRAFYALARIMIZDAKİ EDEBİYAT ÜZERİNE ANLAMLI PROGRAM

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından Cumhuriyetimizin 100. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Cumhuriyet’in 100. Yılında Edebiyat” adlı panel, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

CUMHURİYET'İN 100. YILINDA GÖNÜL COĞRAFYALARIMIZDAKİ EDEBİYAT ÜZERİNE ANLAMLI PROGRAM
26.10.2023 - 17:35
Kaynak: Haber Merkezi

Programın açılışında konuşan Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla Düzce Üniversitesi tarafından düzenlenen panel, konferans ve söyleşi gibi programların öğrenciler için iyi bir eğitim ve fırsat olduğunu ifade etti. 100 yıl önce kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin genç neslin azmi ve mücadelesiyle daha da ileriye gideceğini dile getiren Prof. Dr. Genç, dünyada güvenliğin çok önem kazandığını ve Türkiye’nin de bu güvenliğin odak noktası olduğunu söyledi

 

Edebiyatı zamanın tanığı olarak nitelendiren Prof. Dr. İlhan Genç, bu kapsamda Cumhuriyet’in 100. Yıl Etkinlikleri programlarında sunulan bildirilerin yayın haline getirileceğini ve bu değerli bilgilerin önemli bir eser olarak fayda sağlayacağını sözlerine ekledi.

 

Program, açılış konuşması sonrasında moderatörlüğünü Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Recai Özcan’ın üstlendiği panelle devam etti. Panelin ilk konuşmacısı olan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Çetin “Atatürk Dönemi Türk Edebiyatı” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Edebiyatçının uyarıcı, hedef gösterici ve yürütücü olması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Nurullah Çetin, Atatürk dönemi Türk edebiyatını Anadolu merkezli ve Türk tarihinin ön planda olduğu bir edebiyat şeklinde tanımladı.

 

Panelin bir diğer konuşmacısı Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğrul Karakuş “Cumhuriyet’in 100. Yılında Balkanlarda Türk Dili ve Edebiyatı Çalışmalarına Bir Bakış” başlıklı sunumunu katılımcılarla paylaştı. Balkan kelimesinin öz ve öz Türkçe olduğunu belirten Doç. Dr. Ertuğrul Karakuş, adını bizim verdiğimiz Balkan coğrafyasının kültürel sınırlarını da Türklerin belirlediğini dile getirdi. Fotoğraf kareleri eşliğinde Balkan coğrafyasından söz eden Karakuş, bölgenin edebi eserlerinden örnekler vererek sözlerini sonlandırdı.

 

Panelin son konuşmacısı Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sibel Bayram ise “Bağımsızlık Savaşı ve Cumhuriyet Reformlarının Hint Müslüman Entelektüelleri Üzerindeki Yansımaları” başlıklı sunumunda, 11. yüzyıldan itibaren Hint coğrafyasında Türk kültürünün etkili olmaya başladığını ifade etti. Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet döneminde ülkemizin Hint Müslümanları ile yakın ilişkilerinden bahseden Doç. Dr. Sibel Bayram, önemli değerlendirmelerde bulunarak sunumunu noktaladı.

“Cumhuriyet’in 100. Yılında Edebiyat” adlı program, teşekkür belgesi takdiminin ardından son buldu.


Editör: N. Ölmez

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.