“CUMHURİYET'İN 100. YILINDA ORMAN MÜHENDİSLİĞİ" ADLI PANEL GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından Cumhuriyetimizin 100. yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Cumhuriyet’in 100. Yılında Orman Mühendisliği” adlı panel, Orman Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

“CUMHURİYET'İN 100. YILINDA ORMAN MÜHENDİSLİĞİ" ADLI PANEL GERÇEKLEŞTİRİLDİ
26.10.2023 - 15:46
Kaynak: Haber Merkezi

Panele; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Öztürk, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Engin Eroğlu ve Doç. Dr. Tarık Gedik, öğretim elemanları ile öğrenciler katılım gösterdi.

Moderatörlüğünü Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Aydın’ın yaptığı panelde; İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Kayacan, “Ağaçlara Bakarken Ormanı Görememek ya da Ormana Bakarken Ağaçları Görememek” başlıklı sunum gerçekleştirdi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, Cumhuriyetimizin 100. yaşına ulaşmasının mutluluğunu yaşadığımızı ifade ederek, bu güne özel düzenlenen “Cumhuriyet’in 100. Yılında Orman Mühendisliği” etkinliğinin hayırlı geçmesi temennisinde bulundu. Ayrıca etkinlik için kendisine yöneltilen daveti geri çevirmeyen İstanbul üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Kayacan’a teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Öztürk, düzenlenen etkinliklerin önemine değinerek, panelin herkes için hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu.

“Osmanlı İmparatorluğu’ndan Miras Bir Sistemimiz Var”

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarından sonra panel, Prof. Dr. Bekir Kayacan, “Ağaçlara Bakarken Ormanı Görememek ya da Ormana Bakarken Ağaçları Görememek” başlıklı sunumu ile devam etti. T.C. Devleti’nin Osmanlı İmparatorluğu’ndan miras bir sitemimiz olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan Prof. Dr. Kayacan; geçmişin, geleceğin yol haritası olduğunu ifade etti. T.C. Devleti’nin yüzölçümü bakımından Avrupa devletlerinden daha büyük bir alana sahip olduğunu ifade eden Kayacan, %30’luk kamu ormanları ile de kamu ormanı sıralamasında ön sırada bulunduğunu dile getirdi. Türkiye’nin Coğrafi ve bitki çeşitliliği bakımından da Avrupa ülkelerine göre avantajlı olduğu bilgisini paylaşan Prof. Dr. Bekir Kayacan, bu çeşitliliğin aynı zamanda bir sorumluluk da getirdiğinin altını çizdi.

“Yapılan Çalışmalar Diğer Üst Sistemlerin Bir Parçasıdır”

“Ağaca Bakarken Ormanı Görmek…” cümlesini “uzmanlık” kelimesiyle açıklayan misafir konuşmacı, araştırmacı bir kişinin, çalışmasını yürütürken, yaptığı çalışmayla ilgili diğer üst sistemlerle de bağlantısını ve etkisini göz önünde bulundurması gerektiğini vurguladı. “Yapılan çalışmaların diğer üst sistemlerin bir parçası olduğunun unutulmaması gerekir.” diyen Prof. Dr. Kayacan, önemli olanla, daha önemli olanın ayırt edilmesi gerektiğini ifade etti. Kayacan ayrıca, genele bakılmadığı zaman daha önemlinin fark edilmediğini de sözlerine ekledi.

“Uzmanlıkta Bakış Açısı ve Detaylar Önemli”

“Ağaçlara Bakarken Ormanı Görememek ya da Ormana Bakarken Ağaçları Görememek” başlığındaki sunumunu; “Bakış Açısı” ile de açıklayan misafir konuşmacı, farklı bakış açılarını keşfedebilmek için ise; farklı kişilerle, farklı uzmanlık alanlarına sahip araştırmacılarla çalışılması gerektiğini vurguladı. Bakış açısını geliştirmenin bilmekle de alakalı olduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Kayacan, bilmek için ise; sadece araştırma yapılan uzmanlık alanları hakkında değil diğer alanlarla ilgili şeyler de okunmasının önemli olduğunu vurguladı. Bilginin göstergesi deneyime de değinen Prof. Dr. Kayacan, insanın gelişmesi için deneyimlemesi gerektiğini ifade etti.

Uzman kişilerin detayları gözden kaçırmamasının önemi üzerinde duran Prof. Dr. Bekir Kayacan, bir sorunu çözebilmek için, önce onun varlığını kabul etmek gerektiğini vurguladı. Düzce üniversitesi Orman Fakültesinin kaliteli bir fakülte olduğunu sözlerine ekleyen Kayacan, kendisinin burada, öğretim elemanları ve öğrencilerle buluşmasından dolayı mutlu olduğunu söyleyerek, sözlerini sonlandırdı.

Panel sonunda yaptığı başarılı çalışmalar ve sunumu için Prof. Dr. Bekir Kayacan’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Öztürk tarafından teşekkür belgesi ve hediye takdim edildi.


Editör: N. Ölmez

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.