DÜZCE ÜNİVERSİTESİ'NDEN CUMHURİYET'İN 100.YILINDA UFUK AÇICI TÜRK DIŞ POLİTİKASI DEĞERLENDİRMESİ

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Cumhuriyetimizin 100. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Cumhuriyet’in 100. Yılında Cumhuriyet Dönemi Türk Dış Politikası” adlı panel, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ'NDEN CUMHURİYET'İN 100.YILINDA UFUK AÇICI TÜRK DIŞ POLİTİKASI DEĞERLENDİRMESİ
26.10.2023 - 09:24
Kaynak: Haber Merkezi

Programa; Büyükelçi Armağan İnci Ersoy, Büyükelçi, Dışişleri Bakanlığı Andlaşmalar Genel Müdürü Gökhan Turan, Büyükelçi Özlem Ergün Ulueren, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Düzce Belediyesi Başkanvekili Hüdaver Gösterişli, protokol üyeleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

Programın açılışında konuşan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, programda üç değerli büyükelçiyi ağırladıklarını ifade ederek, panelle Türkiye’nin geçmişten günümüze ve geleceğe Türk dış politikasının enine boyuna değerlendirileceğini söyledi.

 

Açılış konuşmasının ardından programın panel bölümüne geçildi. Panelin moderatörlüğünü üstlenen Düzce Üniversitesi Genel Sekreteri Nihat Yıldız, Türk dış politikasını etkileyen iç ve dış faktörler, güncel, bölgesel, uluslararası sorunlar ve gelecek vizyonu gibi önemli konularda ufuk açıcı sunumların olacağını belirtti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk döneminde “Yurtta sulh, cihanda sulh” politikasının benimsendiğini ifade eden Nihat Yıldız, bu politikanın sonucu olarak Cumhuriyet’le birlikte ülkemizde savaş olmayan en uzun dönemin yaşandığı tespitinde bulundu.

 

Programın ilk konuşmacısı Büyükelçi Armağan İnci Ersoy, diplomasinin silahsız bir savaş ve kesintisiz mücadele alanı olduğunu belirterek Osmanlı döneminden günümüze Türk dış politikasının genel değerlendirmesini yaptı. Şark meselesi, Ermeni sorunu, Montrö Sözleşmesi gibi birçok konu başlığında önemli değerlendirmelerde bulunan Armağan İnci Ersoy, ülkemizin son 20 yılda kendi kültürel ve insani değerlerinin ön plana çıktığı bir dış politika sürecinin inşa edildiğine dikkat çekti.

 

Programın bir diğer konuşmacısı Büyükelçi, Dışişleri Bakanlığı Andlaşmalar Genel Müdürü Gökhan Turan “Türk Dış Politikasında Güncel Sorunlar” başlıklı sunumunda, Türkiye Yüzyılı vizyonu ile ülkemizin dünyanın kurucu aktörlerinden biri haline geldiğine işaret etti. Filistin meselesi, Suriye, Irak, Ukrayna-Rusya savaşı, Orta Asya gibi sorunlu bölgelerde Türkiye’nin başarılı bir arabulucu rolü üstlendiğinin altını çizen Gökhan Turan, ülkemizin her sorunda adil barışı savunduğunu sözlerine ekledi.

 

Programın son konuşmacısı olan Büyükelçi Özlem Ergün Ulueren ise “Türk Dış Politikası Gelecek Vizyonu” sunumu ile programa katkı sağladı. Soğuk Savaş’ın ardından oluşan sistemin ülkemize yeni olanaklar sunduğunu dile getiren Özlem Ergün Ulueren, Türkiye’nin son 20 yılda bölgesinde sözü geçen, istikrar ve barışa katkı sunan ülke haline geldiğinin altını çizdi. Sahra altı Afrika, Latin Amerika, Asya bölgelerinde ülkemizin angajmanını ilerlettiğini söyleyen Ulueren, bu çabaların altında ülkemizin girişimci ve insani dış politikasının olduğunu vurguladı.

 

Soru-cevap bölümüyle devam eden programın sonunda konuk büyükelçilere Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir tarafından hediyeleri takdim edildi.


Editör: N. Ölmez

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.