“ULUSLARARASI DOĞAL AFETLER VE DİN SEMPOZYUMU”

Düzce Üniversitesi “İlahiyat Fakültesi ev sahipliğinde, Düzce Belediyesi ve Düzce İl Müftülüğü’nün katkılarıyla düzenlenen “Uluslararası Doğal Afetler ve Din Sempozyumu” Cumhuriyet Konferans Salonu’nda başladı.

“ULUSLARARASI DOĞAL AFETLER VE DİN SEMPOZYUMU”
20.10.2023 - 17:18
Kaynak: Haber Merkezi

Sempozyumun ilk gün programına; Düzce Belediyesi Başkanvekili Hüdaver Gösterişli, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Düzce İl Müftüsü Osman Aydın, Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Karagöz, protokol üyeleri, davetli konuşmacılar ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Uygulama Camii Müezzin Kayyımı Sabri Yazar tarafından okunan Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı ve Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Karagöz gerçekleştirdi.

 

Sempozyumun Düzce Üniversitesi, şehir ve ülkemiz için hayırlar getirmesini temenni eden Prof. Dr. İsmail Karagöz, programın düzenlenmesine öncülük eden ve destek veren; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir’e, Üniversite birimlerine, Düzce Belediyesi’ne ve Düzce İl Müftülüğü’ne teşekkür etti. İnsanların yer kürenin halifeleri olduğunu belirten Prof. Dr. Karagöz, yüce Allah’ın varlıkları insanın hizmetine sunduğunu söyleyerek, bize düşen görevi ise nimetlere şükretmek, toplumda hayır ve iyiliği hakim kılmak, çevreyi kirletmemek, savaş, zulüm ve şerden uzak durmak şeklinde açıkladı.

 

Doğal afetler, insan kaynaklı musibetler ve ilahi imtihan sonucu insanların; deprem, kuraklık ve sel gibi afetlerle karşıya kalabildiğini dile getiren Prof. Dr. İsmail Karagöz, çoğunlukla insan kaynaklı olabilen bu afetlere karşı tedbir alınması gerektiğini de sözlerine ekledi. Sempozyumun ilk iki gün yüz yüze üçüncü gün ise çevrim içi olarak gerçekleştirileceğini söyleyen Prof. Dr. Karagöz, tüm katılımcılara teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

 

Programda konuşan Düzce İl Müftüsü Osman Aydın, Kur’an ve sünnet çizgisinde ve sadaka-i cariye özelliği olan sempozyumda, ilk iki gün 8 oturumda 32 akademisyenin bildiri sunacağını ve üçüncü gün ise çevrim içi olarak 8 farklı ülkeden 8 bildirinin paylaşılacağını ifade etti. Sempozyumun Düzce’de düzenlenmesinin anlamlı olduğunu ve uluslararası boyutu bulunduğunu dile getiren Osman Aydın, sunumların rapor halinde kitaba dönüştürüleceğini ve tüm insanların faydalanacağı eser ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

 

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, dünyada hem doğal, hem insandan kaynaklı afetlerin sıklıkla yaşadığını belirterek sözlerine başladı. Kutupların erimesi, iklim değişikliği, tabiatın bozulması, çevre kirliliği gibi olguların düşünülmesi gerektiğine dikkat çeken Rektör Sözbir, bu gibi durumlarda çevrenin olumsuz şekilde tepki verdiği değerlendirmesinde bulundu. Sempozyumdan çıkacak sonuçlardan istifade edileceğini söyleyen Prof. Dr. Nedim Sözbir, emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

 

Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun oturumlar bölümüne geçildi. Programda, Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden ve ülkemizin farklı üniversitelerinden akademisyenlerin katıldığı bilimsel oturumlar gerçekleştirildi.

 

Oturumlarda; “Doğal Afetleri Kur'ân Perspektifiyle Okumak”, “İlahi Adalet Açısından Doğal Afetler”, “Ayetler ve Hadisler Çerçevesinde Doğal Afetlerin İnsanlar Üzerindeki Etkisi ve İnsana Verilen Rızıkla İlişkisi”, “Afet ve Acil Durumlarda Din Hizmeti Olarak Manevi Danışmanlık ve Rehberlik”, “Deprem Kaynaklı Ortaya Çıkan Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) Yaşayan Bireylerin Rehabilitasyonunda Din Eğitiminin Rolü” gibi daha birçok başlıkta yapılan sunumlarla, doğal afetlerin dinle ilişkisi tüm boyutlarıyla ele alındı.


Editör: N. Ölmez

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.