BAĞ,BAHÇE,ÇİÇEK,KONFERANSLARI İLE BOTANİKTEN SANATA SERGİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi; Ormancılık Haftası kapsamında “Bağ, Bahçe, Çiçek, Konferansları ile Botanikten Sanata” sergi açılışını gerçekleştirdi.

BAĞ,BAHÇE,ÇİÇEK,KONFERANSLARI İLE BOTANİKTEN SANATA SERGİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
23.03.2024 - 09:37
Kaynak: Haber Merkezi

Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmi Aksoy, Doç. Dr. Lütfi Özden ve Ressam İrem Sönmez Markopcuoğlu’nun katıldığı program, Düzce Üniversitesi Süs ve Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçesi Botanik ve Doğa Müzesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

Program, sergi açılışı ile başladı. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmi Aksoy, Türkiye’de bilimsel bitki ressamlığının öncülerinden olan Hülya Korkmaz’ın danışmanlığında yürütülen projeyi Düzce Üniversitesi’nde sergilemekten büyük onur duyduklarını ifade etti. Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nden canlı örmekler referans alınarak yapılan sergiyi, İstanbul dışında ilk kez Düzce’de sergilemeyi başardıklarını belirten Prof. Dr. Necmi Aksoy, katkılarından dolayı Pekintaş firmasına teşekkür etti.

 

Programda konuşan Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, serginin ve konferansın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Bu sergi gibi, Düzce Üniversitesi Botanik Bahçesi’nde yetişen bitkilerin ve Düzce’ye özgü endemik bitkilerin resimlerini yapmak için bir çalışma başlatmanın önemli olacağını söyleyen Prof. Dr. İlhan Genç, programın verimli olmasını temenni etti.

 

Açılış konuşmalarının ardından programın konferans bölümüne geçildi. Programın ilk konuşmacısı Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, ''Tıbbi Bitkilerin İlaca Yolculuğu'' adlı konuşmasında; tıbbi bitkiler, geleneksel bitkisel tıbbi ürünler, ilaç, geleneksel Çin tıbbı, eski Mısır tıbbı, Selçuklu ve Osmanlı döneminde geleneksel tıp ve tıbbi çalışmalar yapan bilim adamları ile 20. yüzyıl başlarında vitaminler ve antibiyotikler gibi konulara değindi. Özellikle bitkisel çayların çok fazla kullanıldığına işaret eden Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, denetlenmeyen çayların fazla tüketildiklerinde karaciğerlere ciddi zararlar verebildiğini söyleyerek, bitkilerin ölçüsünün çok önemli olduğunu vurguladı.

 

Programın diğer konuşmacısı Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lütfi Özden “Doğadan Sanata” başlıklı konuşmasında, doğa ile sanatın insanın yaratılışından beri iç içe birlikte ilerlediğini dile getirdi. İlk kaya resimleri ile başlayan etkileşimin günümüze kadar süre geldiğini, bazı sanatçıların yaptıkları çalışmalarla doğaya zarar verebildiklerini, bazı sanatçıların da bunların karşısında doğanın yanında sanat yapmaya devam etiklerini sözlerine ekledi. Sanatçı olarak doğaya sahip çıkmanın önemine dikkat çeken Doç. Dr. Lütfi Özden,  onu korumak için eserler üretmenin gerekli olduğunu ifade etti.

 

Programın son konuşmacısı Ressam İrem Sönmez Markopcuoğlu ise, bilimsel bitki ressamlığı ve çalışma teknikleri gibi konulara değindi. Sergide, 17 ressamın 65 eserinin bulunduğunu ve ilk defa İstanbul dışında sergilendiğini dillendiren İrem Sönmez Markopcuoğlu, “Düşünün bitki doğuyor, çizmeye başlıyorsunuz. O bitkinin büyüdüğüne, çiçeklendiğine, meyve verdiğine ve tohumlaştığına şahit oluyorsunuz. Bu gerçekliği yakalamak kolay olmuyor, o bitki ile yaşıyoruz. Bu anlatılmaz bir duygu.” şeklinde konuştu.

 

Program, etkinliğe katılan ressamlara teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle sona erdi.


Editör: N. Şen

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Düzce Üniversitesi, Eğitim, Gündem, Düzce