"ORTADOĞU'DA İSRAİL SORUNUNUN TARİHSEL KAYNAKLARI" ANLATILDI

Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin düzenlediği “Ortadoğu’da İsrail Sorununun Tarihsel Kaynakları” adlı panelde İsrail devletinin kuruluşu ve gelişimi masaya yatırıldı.

"ORTADOĞU'DA İSRAİL SORUNUNUN TARİHSEL KAYNAKLARI" ANLATILDI
2.11.2023 - 13:49
Kaynak: Haber Merkezi

 

Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele; Üniversite Genel Sekreteri Nihat Yıldız, Akçakoca Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Arif Güngör, Akçakoca Belediye Başkan Yardımcısı Ferhat Küçük, öğretim elemanları ve öğrenciler katılım sağladı.

 

Panelin açılış konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Genel Sekreter Nihat Yıldız, İsrail’in kurulduğu günden beri sınırlarını büyütme hedefi ile hareket ettiğini vurgulayarak, bu amacına ulaşmak için de her türlü zulmü göze aldığının altını çizdi. Siyonizm’in yaptığı bu zalimliğinin, hainliğinin karşılığını göreceğini ifade eden Yıldız, İsrail’in yaptıklarının insanlığa da zarar verdiğini, insan onuruna yakışmadığını söyledi. Düzenlenen bu etkinliğin Türkiye ve bölgesinde barışa vesile olmasını temenni eden Genel Sekreter Nihat Yıldız, etkinliğe katılım sağlayanlara ve katkı sunanlara teşekkür etti.

 

Moderatörlüğünü Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akif Çarkçı’nın yaptığı panelde; Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Balcı “İsrail’in Kuruluşunda Rotcshild Ailesi ve Osmanlı İle İlişkileri” adlı sunumunu yaparken, Düzce Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Celil Bozkurt “Ortadoğu’da Siyonist devletleşme sürecinde NİLİ Örgütü ve Etkinlikleri” ve Doç. Dr. Serkan Kekevi “İsrail’in Kuruluş Sürecinde Terör Örgütleri” konuları hakkında bilgi verdi.

 

İsrail devletinin 1948 kuruluş tarihinden çok eski tarihlerde kurulma çalışmaları başladığını vurgulayan panelistler, Yahudilerin devlet kurmak için her türlü yola başvurduklarını ifade etti. İstihbarat çalışmalarından, parayla toprak satın alma ve siyasi ilişkilerden, terör eylemlerine kadar her türlü yolun denendiğinin altını çizen konuşmacılar, Yahudilerin amaçlarının para kazanmak olmadığını kazanılan parayla büyük Yahudi devletini kurmayı amaçladıklarını dile getirdiler.

 

İsrail devletinin kuruluş aşamasında oluşturulan Haganah, Irgun ve Lehi gibi terör örgütlerinin Filistin köylülerine yaptıkları kanlı eylemlerine de değinen konuşmacılar, bu örgütlerin İsrail devletinin kurulmasından sonra İsrail silahlı kuvvetlerine bağlandığını söyledi.

 

Panel, yaptıkları başarılı çalışma ve sunumları için Düzce Üniversitesi Genel Sekreteri Nihat Yıldız’ın teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.


Editör: N. Ölmez

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.