ULUSLARARASI DOĞAL AFETLER VE DİN SEMPOZYUMU SONA ERDİ!

Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ev sahipliğinde, Düzce Belediyesi ve Düzce İl Müftülüğü’nün katkılarıyla düzenlenen “Uluslararası Doğal Afetler ve Din Sempozyumu” gerçekleştirilen oturumların ardından sona erdi.

ULUSLARARASI DOĞAL AFETLER VE DİN SEMPOZYUMU SONA ERDİ!
23.10.2023 - 12:14
Kaynak: Haber Merkezi

Üç Gün Süresince Yüz Yüze ve Çevrim İçi Oturumlar

Üç gün süresince gerçekleştirilen sempozyumun ikinci gününde, İmtihan Teolojisi Bağlamında Doğal Afetler, Doğal Afetlerin Zekât İbadetindeki Etkileri, Afetlerin Dini Duygu, Davranış ve Düşüncelere Etkisi, Kader ile İlgili Hadisler Bağlamında Doğal Afetler, Hıristiyan Kutsal Metinlerinde Doğal Afetlere Yaklaşım gibi farklı konu başlıklarındaki sunumlar katılımcılarla paylaşıldı.

Üçüncü gün çevrim içi olarak gerçekleştirilen oturumlarda ise farklı ülkelerden katılım sağlayan akademisyenler ve bilim insanları Muslim Response to the Epidemics in COVID-19 Outbreak: An Appraisal in the Light of Prophet Muhammad (PBUH) Conduct, The Pandemic Literature and Theology in India: Notes on Ahmad Riḍā Khān’s epistle Teysīru’l-Māūn li’s-Sakani fi’t-Ṭāūn gibi daha birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Doğal Afetler Kur’ân Bütünlüğünde Farklı Açılardan Analiz Edildi

Uluslararası Doğal Afetler ve Din Sempozyumu’nda; dünyada zaman zaman meydana gelen, birçok maddi ve manevi kayıplara, zararlara, ölümlere ve yaralanmalara sebep olan doğal afetler, Kur’ân bütünlüğünde farklı açılardan analiz edilerek, nedenleri ve hikmetleri irdelenerek anlamlandırılmaya çalışıldı.

Doğal Afetler Din Perspektifiyle Değerlendirilerek Farklı Bakış Açıları Geliştirildi

İlk iki gün 8 oturumda 32 akademisyenin bildiri sunduğu ve üçüncü gün ise çevrim içi olarak 8 farklı ülkeden bildirilerin paylaşıldığı sempozyumda, alanında uzman, Düzce Üniversitesi’nden, ülkemizden ve dünyanın farklı ülkelerinden akademisyenler doğal afetleri din perspektifiyle değerlendirerek farklı bakış açılarının geliştirilmesine de katkı sağladı.


Editör: E. Ceren Deviren

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.