BAŞKAN ÖZLÜ’NÜN PROJELERİ KONURALP’İ GELECEĞE TAŞIYACAK

YENİ MÜZE KONURALP’İN TARİHİNE TANIKLIK EDECEK  YENİ CAMİ VE KÜLTÜR MERKEZİ KONURALP’E ÇOK YAKIŞACAK DÜZCE’NİN SAKLI CENNETİ; KONURALP

BAŞKAN ÖZLÜ’NÜN PROJELERİ KONURALP’İ GELECEĞE TAŞIYACAK
27.03.2024 - 17:52
Kaynak: Haber Merkezi

BAŞKAN ÖZLÜ’NÜN PROJELERİ KONURALP’İ GELECEĞE TAŞIYACAK
YENİ MÜZE KONURALP’İN TARİHİNE TANIKLIK EDECEK 
YENİ CAMİ VE KÜLTÜR MERKEZİ KONURALP’E ÇOK YAKIŞACAK
DÜZCE’NİN SAKLI CENNETİ; KONURALP

Düzce Belediye Başkanı ve AK Parti Düzce Belediye Başkan Adayı Dr. Faruk Özlü, tarihi antik kent Konuralp’in hak ettiği değeri bulması, dünya arkeoloji destinasyonu içerisinde yer alarak tarihe ışık tutmasına dair atılımların yanı sıra, tarihi bölgenin kültürel işlevinin arttırılması için de proje üretmeye devam ediyor.
Düzce Belediye Başkanı ve AK Parti Düzce Belediye Başkan Adayı Dr. Faruk Özlü, gittiği her ziyarette, her ortamda ve önemli platformlarda Prusias Ad Hypium adıyla bilinen Konuralp antik kenti ve bölgenin hak ettiği değeri görmesi için projelerini paylaşmayı sürdürüyor.


Tarihi Konuralp Antik Kentinde sürdürülen kazıların göreve geldiklerinden itibaren yoğun şekilde sürdürülmesini sağlayan ve tüm çabasının Düzce’yi dünya kültür mirasına dahil etmek olduğunu defaatle dile getiren Başkan Özlü, ‘Türkiye Yüzyılında Düzce İçin 100 Proje’ kitapçığında da ele aldığı şekliyle 4 yıldır yaptıkları kazıların ardından hazırladıkları proje çerçevesinde antik tiyatronun restorasyonuna başlayacaklarını söyledi. 
SAKLI CENNET GÜN IŞIĞINA ÇIKARTILACAK
Düzce’nin kalbi olarak nitelendirdiği Konuralp’in büyümesi ve gelişmesi noktasında bir yandan restorasyon sürerken kazıların da aynı doğrultuda devam edeceğine dikkati çeken Başkan Özlü, turizm adına insanların burayı görmesi için de projeler ürettiklerini ve saklı cennet tabiri ile Konuralp’in tamamen gün ışığına çıkartılacağını ifade etti. 


ÜSTÜ CAMİ ALTI KÜLTÜR MERKEZİ 
Bölgenin en önemli eserlerinden olan Konuralp Merkez Camii’nin 23 Kasım depreminde hasar aldığını bu bakımdan eski belediye meydanının bulunduğu alana taşınmasını planladıklarını belirten Özlü, caminin zemininin ise kültür merkezi olarak projelendirildiğinin müjdesini verdi. 


AHŞAP VE TAŞ AĞIRLI YENİ KONURALP MÜZESİ
Yeni Merkez Cami ve Kültür Merkezi müjdesinin yanı sıra yeni müze müjdesini de yineleyen Başkan Özlü, mevcut Konuralp müzesinin de deprem sırasında hırpalandığına dikkati çekerek, yapılan çalışmalar neticesinde riskli yapı olduğunun ortaya çıktığını ve ziyarete kapalı olduğunu paylaştı. Konuralp’e ve tarihine yakışacak şekilde eski belediye binasının olduğu alanda bir kısım arazilerin kamulaştırarak bir büyük müze yapacakları müjdesini paylaşan Özlü, müzenin ahşap ve taş ağırlıklı olacağını, kazılarda bulunan eserleri orada sergileyeceklerini, ziyaret için geleceklerinde rahatlıkla araçlarını park edebilecekleri şekilde projelendirileceğini sözlerine ekledi.


Editör: N. Şen

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Konuralp TV (www.duzcekonuralptv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.